Jak poznám, že mám doma štěnice?

  • podle štípanců – vyskytují se i přes běžná opatření proti komárům
  • podle trusu - černé tečky (jedná se o kapičky natrávené krve), na prostěradle, polštáři, na zdech, roštu postele apod. – při kontaktu s vodou se rozpíjejí. Při počátečním zamoření se může jednat třeba jen o jednu jedinou tečku!!
  • neklidné spaní
  • přítomnost svleček, vajíček, různých stádií

Z praxe zjišťujeme, že nejčastěji se reakce projevuje u dětí a u žen.

V normálním případě trvá cca 1-3 měsíce, než přítomnost vůbec zaznamenáte. Z počátku se jedná pouze o jedno štípnutí, které se přisuzuje komárovi. Teprve až když se štěnice namnoží do určitého množství, si člověk uvědomí, že se jedná o něco jiného. Bohužel často se také stává, že spousta lidí reakci na kousnutí vůbec nemá a proto trvá dost dlouho, než přítomnost štěnic odhalí. Více viz. "Model rozšíření po bytě"

 

Zde se jednalo o větší zamoření, ale ve Vaší posteli může být třeba jen jediná tečka!! Pokud se po namočení rozpije, určitě volejte odborníka.

 

 

Jak vypadají štípance od štěnice?

    - U každého mohou vypadat jinak. Často se vyskytují řetízkově za sebou (to, jak je štěnice rušena v sání),

      ale mohou být i jednotlivě. Někteří jedinci dokonce žádnou reakci nemají.

    - Reakce na první štípnutí se může oobjevit i se zpožděním až 10 dnů.

    - Zpočátku přítomnost štěnic zpravidla nezaznamenáte, stává se tak až při jejich určitém rozmnožení.

"Bedbug bites on human leg 1" by KEBman - A feltöltő saját munkája. Licensed under Közkincs via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bedbug_bites_on_human_leg_1.jpg#mediaviewer/File:Bedbug_bites_on_human_leg_1.jpg
"Bedbugb2" by James Heilman, MD - A feltöltő saját munkája. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bedbugb2.JPG#mediaviewer/File:Bedbugb2.JPG