Zde se můžete podělit o své zkušenosti se štěnicemi, klást otázky, získat odborné odpovědi či sami na některé dotazy reagovat.

 

Vzhledem k veliké vytíženosti se může stát, že budeme odpovídat s prodlevou.. Děkujeme za pochopení

.

Toto forum jsme založili za účelem odborné pomoci lidem v tíživé situaci zvané "mám štěnice". Věnujeme tomu zdarma své úsilí a svůj volný čas.  Upozorňujeme tedy konkurenční firmy, aby naše stránky nezneužívaly ke vzájemné pomluvě.

Podle zákona 480/2004 Sb sice nejsme za obsah příspěvků odpovědni a ani na ně nemusíme dohlížet a kontrolovat je (§ 5 a 6), ale nemáme už následně sílu ani chuť na rozsáhlé mailové korespondence s postiženými účastníky. 
 

 

1. 5. 2018

Nedopatřením došlo ke smazání celého fora - tedy přibližně přes tisíc příspěvků a odborných odpovědí za cca 6 let. Je nám to líto, ale věříme, že zde  brzy bude opět dostatek příspěvků i odpovědí a Vy tak budete moci nelézt vše, co potřebujete o štěnicích vědět…


 

 

Diskusní téma: Štěnice a vše kolem nich

Datum: 23.08.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: Prosba

Dobrý den,

za předpokladu, že by došlo ke kvalitnímu ošetření, je normální, že po prvním zásahu můžete být poštípaní nebo můžete najít živou štěnici (jedná se nejčastěji o nově vylíhnuté jedince, příp. dospělé štěnice, které díky postřiku vylezly z úkrytů). Proto je třeba postřik vždy zopakovat. Po tomto zásahu už by postupně měl výskyt ustat.

Pokud ale nebylo důkladně ošetřeno celé místo výskytu, může se samozřejmě stát, že štěnice přežijí.

Zodpovědností každé firmy je (kromě 100% vyhubení samozřejmě) předat zákazníkovi maximum informací.

Vzhledem k tomu, že je krátce po prvním zásahu, je určitě
potřeba ještě počkat. Následně, po cca 3 týdnech, nechte určitě provést druhý zásah. Pokud byste chtěla zásah od nás, kontaktujte na e-mailem nebo telefonem.

Datum: 28.06.2018

Vložil: Monika

Titulek: dotaz ohledně štěnic

Dobrý den, jsem z Mostu, ve středu jsme měli od firmy co nám poslal Krušnohor druhý postřik. Vysávám kazdý den, vysavač hned po vysávání ihned zabalím do igelitového sáčku, ale i tak jsem dnes našla dvě malé štěnice. Už z toho mám hrůzu a chci se zeptat, zda-li je to obvyklé nebo firma u nás v bytě postřiky zanedbala. Děkuji za odpověď.

Datum: 28.06.2018

Vložil: Pavel Borovanský

Titulek: Re: dotaz ohledně štěnic

Z toho, co píšete, nemohu nic usoudit. Je normální, že se štěnice objevují i po prvním postřiku, někdy krátce i po druhém. Dejte tomu čas, pokud to nezmizí do 4 týdnů, musí to dočistit. S tím vysáváním bych byl ale opatrný, vysáváte totiž i ten postřik, určitě bych to nedělal. Jde o mikrokapsule, které samozřejmě vysátím likvidujete.

Datum: 27.06.2018

Vložil: Aja

Titulek: Stenice

Dobry den, ve ctvrtek byl v nasem byte proveden postrik.. pred postrikem pani vzala vse parnim cisticem. Po 3h jsme se mohli s detma a psem vratit do bytu. Stenici jsem nasla (malickou cervenou v gauci u syna v pokoji) byl stary tak jsme ho odvezli do sberneho dvora. Druhy den co prisla DD nasla stenici za samolepkou na zdi co byl ten gauc.. pak kdyz vyparovala synovu postel nasla dalsi potvoru... malou... syn asi 14 dni spal u me v loznici. Tam pak nasla pani par cernych tecek-trus.. ale zadnou mrchu.. ale k memu dotazu... Zitra to bude tyden a syn se stale budi postipanej.... dnes jeden na obliceji predvicerem mel cca 11kousancu i pod pyzamem za krkem...ja vcera nasla jeden... na me skoro vubec nejdou a diky bohu na rocniho syna vubec.. za to druheho syna si vychutnavaji... za 3 tydny po prvnim postriku bude proveden druhy... kdyz stenice prejde postrik jak dlouho zije? Dokaze pokousat povlikam postele po 3 dnech a peru na 60st. Pani mi rekla, ze mam i pak postel vysat jenze na netu zase ctu, ze se vysavat nesmi :/ postrik byl s fendonou a mythic... predem deluji za odpoved

Datum: 27.06.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: Stenice

1) jestli jste používali parní čistič po postřiku, tak jste ho v podstatě zase smyli, tudíž už není účinný
2) Je naprosto normální, že po prvním postřiku jste našli štěnici i to, že je někdo poštípaný (otázkou však je, jestli je to i v důsledku nekvalitního ošetření, to nemohu posoudit)
3) Mythic má velmi pomalý a zdlouhavý nástup, proto je to u něj zcela normální průběh. Má jiný mechanismus hubení než pyrethroidy (ostatní přípravky), proto to vypadá, že štěnice si vesele běhá, ale už je chycená jedem, takže později chcípne. Ostatní přípravky fungují jinak - štěnice většinou krátce po zasažení srazí. Odolné štěnice se z toho ale mohou po čase vzpamatovat.
4) Jestliže vysáváte, tak samozřejmě odstraňujete postřik. Vysáváním ale ulehčujete deratizátorovi práci. Nevysávejte.
5) Všechny potřebné info vám má poskytnout firma, která postřik prováděla.

Datum: 27.06.2018

Vložil: Aja

Titulek: Re: Re: Stenice

Moc Vam dekuji za odpovedi...
jen dodam, ze parni cistic byl pouzit pred postrikem deratizacni firmou. To vysavani se mi taky nezdalo.

Jeste jednou moc dekuji

Datum: 21.06.2018

Vložil: Z. B.

Titulek: štěnice - prádelna

Dobrý den pane Borovanský,

jsme průmyslová prádelna a chtěla jsem se zeptat, když mi zákazník dá ložní prádlo (třeba nějaký kemp), že měli štěnice, na kolik stupňů mám prádlo vyprat, abych se jich zbavila?

Děkuji za radu a přeji hezký den

Datum: 21.06.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: štěnice - prádelna

Dobrý den,

teplota 60 st. a výše spolehlivě zabije veškerá stadia. Jen pozor, aby se něco nedostalo z prádla ven při cestě do pračky.. :)

Datum: 18.06.2018

Vložil: Bára

Titulek: Dezinsekce prováděná firmou

Dobrý den, pane Borovanský,

narazila jsem na Vaše stránky a doufám, že mi dokážete zodpovědět otázky ohledně správného postupu při provádění dezin.zásahu prováděného profesionály.
Již více jak půl roku bojujeme s tímto hmyzem a místo toho, aby docházelo k jeho likvidaci, štěnice se objevují v okolních bytech.
1.nález byl u nás v bytě (3 dospělí jedinci), ihned se stav hlásil na družstvo, aby se zajistil co nejrychlejší zásah. Překvapilo mne, že firma neprovedla žádnou plošnou kontrolu (vchodu, sousedních bytů, ani bytů nad a pod námi)
Ten proběhl rychle během pár dní, firma použila přípravek Cimex-out 2% a žádné další jedince nenašla. Až o týden později došlo k ošetření bytů nad a pod námi.
Všechny další postřiky byly u nás již jen bariérové a vždy s odstupem měsíce.Je tento odstup dostačující? Většina odborníků se kterými jsme situaci konzultovali se přikláněla k názoru, že odstup je nejúčinnější v odstupu 2-3 týdnů. Mezi druhým a třetím postřikem se štěnice již objevily v bytě nad námi. U nás nález nebyl dle firmy po druhém i po třetím postřiku, po kterém jsme tedy na základě prohlášení dezin. firmy že je náš byt čistý začali stěhovat první nábytek na další nemovitost.Bohužel jsme si štěnice přestěhovali taktéž :( . Mezitím se štěnice dostaly i do bytu pod námi... my jsme si na základě zkušenosti s jinou firmou, která nám prováděla dezinsekci na druhé nemovitosti (úspěšně, 3 postřiky s odstupy 3týdnů) zakoupili feromonové návnady, které jsme do bytu umístili, jelikož firma, která nám byt ošetřovala prohlásila za práci řádně ukončenou. Do této pasti se nám v bytě po cca 3 týdnech chytila živá štěnice....Zajímá mne Váš názor na postup firmy, která nám ošetřovala byt. Podotýkám, že jsme všechna požadovaná opatření dodrželi a ve vchodě nemáme žádného problémového nájemníka.
Děkuji za Vaši odpověď
Bára


Datum: 21.06.2018

Vložil: Markéta Borovanská

Titulek: Re: Dezinsekce prováděná firmou

Dobrý den, dovolím si odpovědět za manžela - nestíháme.
Celá situace, jak ji popisujete, je celkem podivná.

1. Je třeba si definovat, co je to bar. ošetření. Neexistuje, bohužel, žádná oficiální směrnice, jak postupovat. Je to tedy spíše na každé firmě. V drtivé většině firmy provádí ošetření migračních cest (okna, dveře, topení, rohy místností, kolem postele - možná občas stříknou i do postele - tedy tzv. bariéru, přes kterou když štěnice přeleze, bude zasažena insekticidem. Pokud už se ale štěnice dostala do bytu (aktivní jsou hlavně v noci), putuje za člověkem, který je v noci samozřejmě v posteli, nasaje se a schová se v nejbližším možném úkrytu (tedy někde v posteli). Potom je samozřejmě takové ošetření zcela k ničemu. Ale nájemníci mají dobrý pocit a firma vydělá.
My např. provádíme také ošetření postelí a okolí s tím, že probíhá prohlídka. V momentě, kdy se potvrdí výskyt (často se jedná zatím o pouhých pár teček), musí dojít ke klasickému důkladnému zásahu.

2) Ošetření okolních bytů je nejlepší provádět současně s výskytem, ale někdy záleží také na objednateli, co je ochoten objednat apod.

3) Pokud se projevil později výskyt i v sousedních bytech, je klidně možné, že už tam mohla nějaká štěnice být před ošetřením.

4) Jestli se u Vás našel takto malý výskyt, je zvláštní, že je s tím takový problém. Nechápu, co znamená, že u Vás už dál probíhala pouze bar. ošetření. Pokud je v bytě výskyt (byť sebemenší) musejí proběhnou vždy dva regulérní zásahy.

5) V zásadě platí, že odstup mezi postřiky by měl být min. 2 a max 6 týdnů. Je to z důvodu bionomie štěnic. Musí být už vše vylíhlé, ale zase ještě nesmí být další samičky schopné klást další vajíčka. Také záleží na přípravku, některé mají rychlý nástup, některé pomalejší. Opět neexistuje žádná oficiální směrnice, vše je na zkušenosti firmy v terénu. Ale opravdu i nám se osvědčilo s našimi přípravky provádět druhý zásah po cca 3 týdnech.

6) Celé to na mne působí špíše tak, že může být ještě někde dále nějaký silný zdroj, ze kterého došlo k rozšíření do jmenovaných bytů a stále může docházet k migraci...

Vycházím pouze z informací, které jste napsala, může to být i jinak.

Datum: 12.06.2018

Vložil: Jana

Titulek: dotaz

Dobrý den, před týdnem jsem se přestěhovala do nového bytu.A už jsem poštipana.Nejdříve jsem hledala komara,ale bohužel po přečtení všech informací na internetu mám doma asi výskyt štenic.Mohla bych radu jak zjistit že je v bytě máme? Děkuji moc za radu.Bydlím v Teplicích. Děkuji

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: dotaz

Dobrý den,
zjistit výskyt štěnic určitě lze. Problém může být v případě, jestli jste vymalovali. Vzhledem k tomu, že jste v bytě teprve krátce, nemusíme na Vašem nábytku ještě najít žádné stopy. Přesto i tak štěnice můžeme identifikovat. Bude lepší, když nás kontaktujete na čísle 773 531 315, kde Vás trochu vyzpovídáme. Na základě těchto informací už budeme moci říci něco bližšího, následně se můžeme domluvit na prohlídce.

Datum: 12.06.2018

Vložil: Jarka

Titulek: Jde o štěnice?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - občas jezdíme k rodičům, kde přespíme, syn ( 5 let ) bývá vždy poštípaný, mám podezření, že jde o štěnice. Manžel spává v posteli se synem, syn je poštípaný, manžel ne. Štípance mívá většinou na zádech, někdy na nohách.Štípe štěnice i přes pyžamo, nebo jen na holé kůži? Já spávám ve stejné místnosti, ale na jiné posteli vzdálené asi dva metry od jejich postele, já poštípaná nebývám, je možné, že jde opravdu o štěnice? A že štípou jen syna a dospělé ne? Předem děkuji za odpověď. Jarka.

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Jde o štěnice?

ano, může se jednat o štěnice. Vybírají si podle krevní skupiny. Doporučuji nechat byt odborně prohlédnout. Může také jít o blechy. Štěnice sají spíše na odhalených částech těla. Synovi se ale klidně při spaní může vyhrnout vrchní díl pyžama...

Datum: 12.06.2018

Vložil: Hanka

Titulek: Prosba o radu

Bydlím ve svém cihlovém bytě na sídlišti. Byt nade mnou je přímo zamořen štěnicemi. Majitel bytu nedá souhlas s jejich likvidací.V červenci bylo provedeno pásové ošetření, ale to nepomáhá.Můj byt a ještě jeden byl ošetřen deratizérem, další najitelé bytů s nimi bojují sami.Poraďte nám prosím, jak máme postupovat při řešení tohoto problému.

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosba o radu

Dobrý den,

na tento problém se vztahuje paragraf 57 odstavec 2. zákon č. 258/2000 sb. (obytné místnosti):

(2) Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna
podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je
podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců
nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných
členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti,
pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má
povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství
vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka
státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.

On má povinnost, má-li štěnice, nechat provést jejich odborné odstranění. Bohužel v praxi je ten problém trochu složitější. Pokud jste SVJ či družstvo, můžete mu na základě tohoto paragrafu nařídit (písemně na doručenku + volně do schránky), aby nechal do určitého data provést odbornou dezinsekci. V případě, že (samozřejmě) nebude reagovat, mu tam dále napište, že dalším krokem budete muset věc řešit přes hygienu či policii. A takto potom skutečně postupovat. Vyžádat si zásah hygieny - zde však doporučuji trvale naléhat, jinak se tím asi nebudou moc zabývat. Pokud to touto cestou nepůjde, můžete podat oznámení na policii z důvodu narušování obč. soužití. Pokud by se jim do toho nechtělo, lze si v domovním řádu stanovit např. podmínku, že pokud se u někoho v bytě objeví jakýkoliv škodlivý hmyz (myšleno štěnice,šváb, rus), je povinen to neprodleně oznámit správci. Takto vlastně poruší domovní řád a již se s tím dá dělat více.
Každopádně, pokud on nebude vstřícný, bude to na delší dobu a pevné nervy.

Ohledně pásových postřiků - co všechno zahrnovaly? Pokud nebyla důkladně ošetřena postel/postele, ale pouze jen "pás" kolem postele je to pro Vás opravdu celkem zbytečné. Pokud celá věc trvá již delší dobu, je dost možné, že už bude bytů zasažených více. Zvláště, pokud ten majitel (nebo i kdokoliv jiný) třeba nosil zamořený nábytek po chodbě k popelnici... Takto se mohou roznést štěnice po domě i "nepravidelně" oproti běžnému postupnému šíření při migraci. Bylo by asi vhodné provést prohlídku a bariérová ošetření všech bytů. A samozřejmě dostat se ke zdroji.

Datum: 11.06.2018

Vložil: Ilona

Titulek: Prosím o radu

Ještě k dotazu níže.když jsme měli štěnice před tím cca rokem a dcera byla poštípaná tak ji to hrozně svedilo ale nyní vůbec,ale charakteristika štípanců je stejná.

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosím o radu

To zákazníci také často říkají. Může to být tím, že si tělo již vytvořilo nějaké protilátky i tím, že štěnic není tolik.
Každopádně pro jistotu kupte ještě odpařovač do zásuvky proti komárům, ať máte jistotu, že se nejedná o komáry.

Datum: 11.06.2018

Vložil: Ilona

Titulek: Prosím radu

Dobrý den,prosím vás je možné aby se objevila od posledního postřiku po 7 měsících í když jsme pořád doma a spíme na stejném místě?7 měsíců jsme měli klid a dnes je dcera poštípaná ale nenašla jsem ani náznak po štěnice.moc vám děkuji za odpověď

Datum: 12.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosím radu

Dobrý den,

7 měsíců je opravdu dost dlouhá doba, muselo by jich být opět už více. V normálním případě jich jsou jich po 7 měsících stovky. Pokud už byt proběhl dezinsekcí a došlo k zasažení populace, může se (za určitých okolností) stát, že štěnice někde přežije a až po delším čase začne být opět aktivní. Přesto by už byl po 7 měsících určitě nějaký nález.

Pokud bychom tedy vyloučili, že něco přežilo, mohlo by se jednat o nové zavlečení. Nejspíše z původního zdroje - sousední byt, návštěva. Ale v dnešní době je tak jednoduché "chytit" štěnici, že se klidně může jednat i o nový zdroj - MHD, čekárny na úřadech apod.

Datum: 05.06.2018

Vložil: Lenka K.

Titulek: Prosba o názor

Dobrý den pane Borovanský,
jsem na pokraji svých sil. Před 9 měsíci jsem na wc našla štěnici, kterou jsem šla nahlásit na družstvo. Protože mě chtěli chránit, udělali jsme 2 postřiky a sousedka barierový. Nad námi paní byla seznámena,vše bylo celou dobu v pořádku. Po obou zásazích u nás byly celkem 4 mrtvé štěnice z toho jedna zase na wc , 2 pod parapetem v obýváku a 1 v pokojíku dcer.
Včera dcera, protože se celou noc učí na zkoušky, za plného světla ve 4 ráno, měla otevřené okno a najednou vidí lézt strašně pomalu od podlahy směrem vzhůru štěnici. Volala jsem dnes firmu, přijedou se podívat až ve čtvrtek, ale kdyby jsme něco objevili, že máme volat dřív.
Pane Borovanský, myslíte si, že je jich v baráku více a lidé mlčí? Nemohla přijít přes to okno? Ze sklepa? Jsme přízemní byt. Je pravda, že v 6.patře bydlí pán, sběratel od popelnice, ale to by přece muselo zaznamenat více lidí. Já už jsem zoufalá. Jsem nemocná a tohle je pro mě strašné. My nikam nejezdíme, celou dobu ze strachu si už ani nezvu návštěvu. Cokoliv, nové oblečení atd. donesu domů, přemrazuji, rovněž mám sušičku. Nemyslím si, že jsme si ji donesli...
Ptala jsem se i firmy, jestli to nemůže být ještě po tom postřiku nějaká zalezlá, ale že ne.
Velmi Vám děkuji pane Borovanský za Váš názor a omlouvám se, že Vás obtěžuji. Rovněž Vaše forum je neskutečná pomoc a já Vám moc děkuji, že se ve svém volném čase věnujete zoufalým lidem.

Datum: 05.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosba o názor

Dobrý den,

1) píšete, že se dělaly dva postřiky, to je v pořádku. Sousedka bar. ošetření, ale v bytě nad byli jen seznámeni - znamená to, že v horním bytě nebyl proveden zásah? Proběhla alespoň prohlídka? To, že někoho informujete a spolehnete se na tvrzení, že nic nemá, totiž ještě neznamená, že se v daném bytě štěnice nevyskytují.

2) Štěnice na záchodě či koupelně se opravdu běžně nevyskytují. Stává se občas, že si je tam lidé zanesou s ložním prádlem, to potom ano. Ale jestli jste už měla vše vyhubené, spíše migrovala z jiného bytu.

3) Štěnice samozřejmě oknem přilézt mohla. Mohla ale také právě migrovat z Vašeho bytu.

4) Ano, lidé mohou mlčet s tím, že mají štěnice, se většinou nikdo nechlubí. To je právě úkolem firmy - měla by informovat majitele (v tomto případě družstvo) o rizicích a zajistit minimálně barierová ošetření všech okolních bytů (nad, pod, na patře) a případně prohlídky ještě dalších bytů. Další věcí samozřejmě je, pokud to majitel nechce objednat/platit. V tomto případě my často děláme prohlídky pouze ze své iniciativy - s ohledem na zoufalé nájemníky.

5) Ve sklepě se štěnice také běžně nevyskytují. Jsou synantropní - tzn. úzce vázané na přítomnost člověka. Opět jedinou možností je, že ba je tam někdo zanesl třeba se zamořenou sedačkou. V tom případě se nejpozději po 30 dnech začnou rozlézat do okolí a hledat potravu.

6) Sběrači od popelnic jsou všeobecně problém. Zde samozřejmě výskyt být může. Výjimečně se stává i to, že přelezou "obbyty" - asi v případě, že nenajdou nějaký otvor do bytu (pootevřené okno, škvíru atd). Jste ale opravdu celkem daleko. Bylo by to spíše zvláštní. Ale vzhledem k tomu, že jste v přízemí, mohlo dojít k tomu, že někdo vyhazoval zamořený nábytek, dole si ho položil a mohlo z něj něco vypadnout...

7) Nevím, jak kvalitní ošetření dělá ta firma. Dost často jezdíme po ostatních firmách (když už jsou nájemníci zoufalí a neví si rady) a dozvídáme se věci, jakože tam byl pán 10 minut, nebo že, když nadzvedl postel, ve které byly stovky štěnic, řekl no fuj, tam nepolezu, stříkl sem tam, vzal 2500 a šel.. :)
Píšete ale, že už je to 9 měsíců. Za tu dobu už byste museli v postelích zcela jistě najít více štěnic. Lze tedy předpokládat, že ošetření bylo asi kvalitní.

8) Neobtěžujete, naše práce nás baví. Jen toho času je málo... Pokud byste byla někde v našem dosahu, není problém se zajet podívat.

Datum: 02.06.2018

Vložil: Jarmila

Titulek: Holubi

Dobrý den. Potřebovali bychom něco na holubi. Naučili se k nám lítat na balkón a přilehlá okna (parapety). Je to stále plné trusu a peří.
Děkuji za odpověď.

Datum: 04.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Holubi

Dobrý den,

existují buď bodce, které se instalují na parapety. Je třeba počítat s tím, že tam může některý uvíznout. Ale zábrana je prakticky trvalá.

Nebo je možné umístit "mističku", holubi ji ve svém spektru vidění vidí jako oheň a po nějakém čase si odvyknout na místa létat. Tyto "mističky" se musí ale cca každé dva roky měnit.

Datum: 13.05.2018

Vložil: Viki

Titulek: Štěnice z hotelu

Dobrý den, chci se zeptat - zjistila jsem, že na hotelu na kterém jsem přespala, byly štěnice, které mě dost pokousaly. Prosím o radu, co udělat jako prevenci toho, abych si je nepřivezla domů? Vím, že stoprocentně účinné je prát nebo mrazit, ale co třeba s takovým počítačem a fotoaparátem? Děkuji za radu.

Datum: 14.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: Štěnice z hotelu

Pokud jste neměla věci přímo v posteli či okolí, je riziko zcela minimální. Pokud ano, může se samozřejmě stát, že se štěnice mohla někam schovat. Většinou zalézá jen mělce, na kraj, často jí stačí jen schovat hlavičku. Je dobré věci důkladně prohlédnout (např. nad bílou látkou, abyste viděla, kdyby něco vypadlo a mohla to chytit), baterkou prosvítit škvíry. Myslím, že takto důkladná prohlídka je dostačující.

Datum: 10.05.2018

Vložil: Dominika S.

Titulek: nevim, co mám dělat!

Prosím pomozte mi, našla sem u dcery štěnice. Za tři dny přijela firma, udělala ošetření - pán tu byl asi 10 minut. Za 2 týdny znovu. Teď to je už 4 týdny od posledního zásahu a dnes ráno sem zase jednu u dcery našla. Je to normální? Mám je objednat ještě jednou? Mám vyhodit postel? Nejradši bych se odstěhovala.
Děkuju moc za vaše rady.

Datum: 10.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: nevim, co mám dělat!

Vezmu to popořadě:
1) 10 minut zásah je opravdu málo. A to i kdyby to byla malá garsonka. Vše je třeba důkladně ošetřit. Jen rozebrání postele či sedačky zabere oněch 10 minut.
2) Zásah už po dvou týdnech může být v pořádku, pokud tam byl ale opět jen 10 minut, není to dobré.
3) Vždy píšeme, že je normální, že po prvním zásahu můžete mít ještě štípance a můžete objevit i živé štěnice. V případě silného zamoření či problematických prostor se to může stát i po druhém zásahu, ale postupně musí nejpozději po 4-6 týdnech vše ustat.

Dostali jste nějaké instrukce po zásahu? Jak máte postupovat?
Neznám Vaši konkrétní situaci, ale vzhledem k době trvání ošetření bych čekala max. ještě 2 týdny. Pokud se bude poštípání opakovat, určitě chtějte nový zásah ale důkladný, příp. můžete objednat jinou firmu.

Vždy chtějte protokol s účinnou látkou a instrukce!

4) V případě kvalitního zásahu není třeba vůbec nic vyhazovat. Naopak, situace se spíše zhorší viz: http://www.naturabor.cz/obsah/co-zasadne-nedelat-kdyz-se-objevi-stenice

5) Odstěhováním také nic nevyřešíte, s největší pravděpodobností je vezmete s sebou...

6) Pokud jste někde v naší spádové oblasti můžeme k Vám zajet a příp. situaci posoudit na místě...

Datum: 10.05.2018

Vložil: Dominika S.

Titulek: Re: Re: nevim, co mám dělat!

Informace sme nedostali žádný, jenom, že tam hodinu nesmíme. Ani žádný potvrzení o zaplacení. Když sem tam volala, pán mi řekl, že to není možný a že to mám určitě od sousedů.

Jsme z Lovosic. Moc ráda bych vás teda objednala. Posílám ještě mejl s telefonem na mě.
Moc děkuju!

Datum: 10.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: Re: Re: nevim, co mám dělat!

V momentě, kdy se štěnice vyskytnou v bytovém domě, je potřeba, dle metodiky, provést také bariérová ošetření tzv. do kříže - tedy byt nad, pod a na patře. Samozřejmě je možné, že se k Vám štěnice dostaly z nějakého sousedního bytu, ale zároveň se to nemůže stát výmluvou.

Tuto informaci jste měla obdržet na začátku hned při zásahu, abyste mohla jednat s SVJ/družstvem apod. Cílem firmy má být spokojený zákazník a tedy 100% vyhubení štěnic (někdy i za cenu vlastních nákladů...). Blíže to probereme po telefonu..

Domluvíme se a na začátku příštího týdne k vám zajedeme.

Datum: 09.05.2018

Vložil: Monika

Titulek: dotaz

Dobrý den,
na vašem webu jsem si pročetla spoustu zajímavých věcí. Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaký "fígl", jak si štěnice domů nepřinést. Konkrétně se nám v práci objevilo několik lidí z ubytovny, kteří jsou poštípaní a na ubytovně je mají. Vedení firmy s tím ale nechce mít nic společného, chtěla bych se tedy nějak pokusit vyvarovat se tomu si "nájemníky" donést domů, je nějaká možnost tomu předejít?
Děkuji moc za odpověď.

Datum: 09.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: dotaz

Dobrý den,

záleží na tom, jakou práci děláte. Jestli spolu sdílíte stejné šatny, sedáte na stejné židle apod. Nevím více info, odpovím tedy obecně.
Pokud se převlékáte, je dobré sklidit oblečení vždy do igelitky. Prac. oblečení, které si potom nesete na vyprání domů, je dobré mít v nějakém pytli/igelitce a z něj přímo do pračky min. na 60 stupňů. Pokud navštěvujete nějaké byty se soc. slabými občany, nikdy si nesedat jinde, než v kuchyni, pokud si tedy musíte sednout. Tašku také položit jen v kuchyni, příp. pověsit na kliku od vchodových dveří. Pro konkrétnější odpověď potřebuji vědět více informací...

Datum: 14.05.2018

Vložil: Monika

Titulek: Re: Re: dotaz

Děkuji moc. Pracuji cca 4 metry od nejbližšího " zasaženého", v práci se nepřevlékám a ani nemáme stejnou skříňku na kabelky - tedy alespoň já ne. Takže můžu být relativně v klidu, podle toho co jsem pochopila.
Děkuji moc a přeji příjemný zbytek týdne.

Datum: 04.05.2018

Vložil: Petra

Titulek: je to škoda

Dobrý den,
v minulosti jsem měla štěnice a Vaše forum mi strašně pomohlo, prakticky i psychicky. Našla jsem na něm vlastně všechny potřebné informace. Občas ještě koukám. Je mi líto, že se tak cenné informace ztratily. Jste opravdu odborníci. Držim palce.

Datum: 04.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: je to škoda

Děkujeme za chválu i za podporu. Ano, je to škoda, ale ono se to zase nastřádá.. :)

Datum: 04.05.2018

Vložil: Lenka

Titulek: štěnice vs. mrazák

Dobrý den,

koncem května za mnou má přijet přítel (dlouho jsme se neviděli), bohužel se však u něj vyskytly štěnice. Již bylo provedeno několik postřiků, bohužel nedávno byly nalezeny ještě dvě živé štěnice + několik vajíček, takže následovala další desinsekce. Nicméně až ke mě přítel pojede, nemůžeme mít 100% jistotu, že se u něj štěnice již nevyskytují. Jako prevenci nás napadlo dát všechny věci do mrazáku (v němž je -23 °C), a to na 3 dny (kromě mobilu, ten by tam byl 24 hodin).

Prosím Vás, domníváte se, že prevence je dostatečná, popř. co ještě můžeme udělat pro to, abychom zminimalizovali riziko přenosu štěnic? A i po těchto opatřeních, jak velké je riziko jejich přenosu (jsem velmi vážně nemocná a nemohu si dovolit sem štěnice zavléct).

Předem děkuji za opdověď a přeji pěkný den.

Datum: 04.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: štěnice vs. mrazák

Mrazák je dobrá varianta, ohledně oblečení úplně stejně postačí vyprat věci min. na 60 stupňů. Myslím, že mobil bude stačit rozebrat a důkladně prohlédnout – pozor třeba nad lavorem apod., kdyby chtělo něco utéct.
Bude dobré, když s sebou nebude brát věci z postelí a okolí. Tedy brát věci vyprané/prošlé mrazením. V tomot případě je riziko zcela minimální.

Záznamy: 51 - 87 ze 87
<< 1 | 2

Přidat nový příspěvek