Zde se můžete podělit o své zkušenosti se štěnicemi, klást otázky, získat odborné odpovědi či sami na některé dotazy reagovat.

 

Vzhledem k veliké vytíženosti se může stát, že budeme odpovídat s prodlevou.. Děkujeme za pochopení

.

Toto forum jsme založili za účelem odborné pomoci lidem v tíživé situaci zvané "mám štěnice". Věnujeme tomu zdarma své úsilí a svůj volný čas.  Upozorňujeme tedy konkurenční firmy, aby naše stránky nezneužívaly ke vzájemné pomluvě.

Podle zákona 480/2004 Sb sice nejsme za obsah příspěvků odpovědni a ani na ně nemusíme dohlížet a kontrolovat je (§ 5 a 6), ale nemáme už následně sílu ani chuť na rozsáhlé mailové korespondence s postiženými účastníky. 
 

 

1. 5. 2018

Nedopatřením došlo ke smazání celého fora - tedy přibližně přes tisíc příspěvků a odborných odpovědí za cca 6 let. Je nám to líto, ale věříme, že zde  brzy bude opět dostatek příspěvků i odpovědí a Vy tak budete moci nelézt vše, co potřebujete o štěnicích vědět…


 

 

Diskusní téma: Štěnice a vše kolem nich

Datum: 05.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Prosba o názor

Dobrý den,

1) píšete, že se dělaly dva postřiky, to je v pořádku. Sousedka bar. ošetření, ale v bytě nad byli jen seznámeni - znamená to, že v horním bytě nebyl proveden zásah? Proběhla alespoň prohlídka? To, že někoho informujete a spolehnete se na tvrzení, že nic nemá, totiž ještě neznamená, že se v daném bytě štěnice nevyskytují.

2) Štěnice na záchodě či koupelně se opravdu běžně nevyskytují. Stává se občas, že si je tam lidé zanesou s ložním prádlem, to potom ano. Ale jestli jste už měla vše vyhubené, spíše migrovala z jiného bytu.

3) Štěnice samozřejmě oknem přilézt mohla. Mohla ale také právě migrovat z Vašeho bytu.

4) Ano, lidé mohou mlčet s tím, že mají štěnice, se většinou nikdo nechlubí. To je právě úkolem firmy - měla by informovat majitele (v tomto případě družstvo) o rizicích a zajistit minimálně barierová ošetření všech okolních bytů (nad, pod, na patře) a případně prohlídky ještě dalších bytů. Další věcí samozřejmě je, pokud to majitel nechce objednat/platit. V tomto případě my často děláme prohlídky pouze ze své iniciativy - s ohledem na zoufalé nájemníky.

5) Ve sklepě se štěnice také běžně nevyskytují. Jsou synantropní - tzn. úzce vázané na přítomnost člověka. Opět jedinou možností je, že ba je tam někdo zanesl třeba se zamořenou sedačkou. V tom případě se nejpozději po 30 dnech začnou rozlézat do okolí a hledat potravu.

6) Sběrači od popelnic jsou všeobecně problém. Zde samozřejmě výskyt být může. Výjimečně se stává i to, že přelezou "obbyty" - asi v případě, že nenajdou nějaký otvor do bytu (pootevřené okno, škvíru atd). Jste ale opravdu celkem daleko. Bylo by to spíše zvláštní. Ale vzhledem k tomu, že jste v přízemí, mohlo dojít k tomu, že někdo vyhazoval zamořený nábytek, dole si ho položil a mohlo z něj něco vypadnout...

7) Nevím, jak kvalitní ošetření dělá ta firma. Dost často jezdíme po ostatních firmách (když už jsou nájemníci zoufalí a neví si rady) a dozvídáme se věci, jakože tam byl pán 10 minut, nebo že, když nadzvedl postel, ve které byly stovky štěnic, řekl no fuj, tam nepolezu, stříkl sem tam, vzal 2500 a šel.. :)
Píšete ale, že už je to 9 měsíců. Za tu dobu už byste museli v postelích zcela jistě najít více štěnic. Lze tedy předpokládat, že ošetření bylo asi kvalitní.

8) Neobtěžujete, naše práce nás baví. Jen toho času je málo... Pokud byste byla někde v našem dosahu, není problém se zajet podívat.

Datum: 02.06.2018

Vložil: Jarmila

Titulek: Holubi

Dobrý den. Potřebovali bychom něco na holubi. Naučili se k nám lítat na balkón a přilehlá okna (parapety). Je to stále plné trusu a peří.
Děkuji za odpověď.

Datum: 04.06.2018

Vložil: admin 1

Titulek: Re: Holubi

Dobrý den,

existují buď bodce, které se instalují na parapety. Je třeba počítat s tím, že tam může některý uvíznout. Ale zábrana je prakticky trvalá.

Nebo je možné umístit "mističku", holubi ji ve svém spektru vidění vidí jako oheň a po nějakém čase si odvyknout na místa létat. Tyto "mističky" se musí ale cca každé dva roky měnit.

Datum: 13.05.2018

Vložil: Viki

Titulek: Štěnice z hotelu

Dobrý den, chci se zeptat - zjistila jsem, že na hotelu na kterém jsem přespala, byly štěnice, které mě dost pokousaly. Prosím o radu, co udělat jako prevenci toho, abych si je nepřivezla domů? Vím, že stoprocentně účinné je prát nebo mrazit, ale co třeba s takovým počítačem a fotoaparátem? Děkuji za radu.

Datum: 14.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: Štěnice z hotelu

Pokud jste neměla věci přímo v posteli či okolí, je riziko zcela minimální. Pokud ano, může se samozřejmě stát, že se štěnice mohla někam schovat. Většinou zalézá jen mělce, na kraj, často jí stačí jen schovat hlavičku. Je dobré věci důkladně prohlédnout (např. nad bílou látkou, abyste viděla, kdyby něco vypadlo a mohla to chytit), baterkou prosvítit škvíry. Myslím, že takto důkladná prohlídka je dostačující.

Datum: 10.05.2018

Vložil: Dominika S.

Titulek: nevim, co mám dělat!

Prosím pomozte mi, našla sem u dcery štěnice. Za tři dny přijela firma, udělala ošetření - pán tu byl asi 10 minut. Za 2 týdny znovu. Teď to je už 4 týdny od posledního zásahu a dnes ráno sem zase jednu u dcery našla. Je to normální? Mám je objednat ještě jednou? Mám vyhodit postel? Nejradši bych se odstěhovala.
Děkuju moc za vaše rady.

Datum: 10.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: nevim, co mám dělat!

Vezmu to popořadě:
1) 10 minut zásah je opravdu málo. A to i kdyby to byla malá garsonka. Vše je třeba důkladně ošetřit. Jen rozebrání postele či sedačky zabere oněch 10 minut.
2) Zásah už po dvou týdnech může být v pořádku, pokud tam byl ale opět jen 10 minut, není to dobré.
3) Vždy píšeme, že je normální, že po prvním zásahu můžete mít ještě štípance a můžete objevit i živé štěnice. V případě silného zamoření či problematických prostor se to může stát i po druhém zásahu, ale postupně musí nejpozději po 4-6 týdnech vše ustat.

Dostali jste nějaké instrukce po zásahu? Jak máte postupovat?
Neznám Vaši konkrétní situaci, ale vzhledem k době trvání ošetření bych čekala max. ještě 2 týdny. Pokud se bude poštípání opakovat, určitě chtějte nový zásah ale důkladný, příp. můžete objednat jinou firmu.

Vždy chtějte protokol s účinnou látkou a instrukce!

4) V případě kvalitního zásahu není třeba vůbec nic vyhazovat. Naopak, situace se spíše zhorší viz: http://www.naturabor.cz/obsah/co-zasadne-nedelat-kdyz-se-objevi-stenice

5) Odstěhováním také nic nevyřešíte, s největší pravděpodobností je vezmete s sebou...

6) Pokud jste někde v naší spádové oblasti můžeme k Vám zajet a příp. situaci posoudit na místě...

Datum: 10.05.2018

Vložil: Dominika S.

Titulek: Re: Re: nevim, co mám dělat!

Informace sme nedostali žádný, jenom, že tam hodinu nesmíme. Ani žádný potvrzení o zaplacení. Když sem tam volala, pán mi řekl, že to není možný a že to mám určitě od sousedů.

Jsme z Lovosic. Moc ráda bych vás teda objednala. Posílám ještě mejl s telefonem na mě.
Moc děkuju!

Datum: 10.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: Re: Re: nevim, co mám dělat!

V momentě, kdy se štěnice vyskytnou v bytovém domě, je potřeba, dle metodiky, provést také bariérová ošetření tzv. do kříže - tedy byt nad, pod a na patře. Samozřejmě je možné, že se k Vám štěnice dostaly z nějakého sousedního bytu, ale zároveň se to nemůže stát výmluvou.

Tuto informaci jste měla obdržet na začátku hned při zásahu, abyste mohla jednat s SVJ/družstvem apod. Cílem firmy má být spokojený zákazník a tedy 100% vyhubení štěnic (někdy i za cenu vlastních nákladů...). Blíže to probereme po telefonu..

Domluvíme se a na začátku příštího týdne k vám zajedeme.

Datum: 09.05.2018

Vložil: Monika

Titulek: dotaz

Dobrý den,
na vašem webu jsem si pročetla spoustu zajímavých věcí. Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaký "fígl", jak si štěnice domů nepřinést. Konkrétně se nám v práci objevilo několik lidí z ubytovny, kteří jsou poštípaní a na ubytovně je mají. Vedení firmy s tím ale nechce mít nic společného, chtěla bych se tedy nějak pokusit vyvarovat se tomu si "nájemníky" donést domů, je nějaká možnost tomu předejít?
Děkuji moc za odpověď.

Datum: 09.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: dotaz

Dobrý den,

záleží na tom, jakou práci děláte. Jestli spolu sdílíte stejné šatny, sedáte na stejné židle apod. Nevím více info, odpovím tedy obecně.
Pokud se převlékáte, je dobré sklidit oblečení vždy do igelitky. Prac. oblečení, které si potom nesete na vyprání domů, je dobré mít v nějakém pytli/igelitce a z něj přímo do pračky min. na 60 stupňů. Pokud navštěvujete nějaké byty se soc. slabými občany, nikdy si nesedat jinde, než v kuchyni, pokud si tedy musíte sednout. Tašku také položit jen v kuchyni, příp. pověsit na kliku od vchodových dveří. Pro konkrétnější odpověď potřebuji vědět více informací...

Datum: 14.05.2018

Vložil: Monika

Titulek: Re: Re: dotaz

Děkuji moc. Pracuji cca 4 metry od nejbližšího " zasaženého", v práci se nepřevlékám a ani nemáme stejnou skříňku na kabelky - tedy alespoň já ne. Takže můžu být relativně v klidu, podle toho co jsem pochopila.
Děkuji moc a přeji příjemný zbytek týdne.

Datum: 04.05.2018

Vložil: Petra

Titulek: je to škoda

Dobrý den,
v minulosti jsem měla štěnice a Vaše forum mi strašně pomohlo, prakticky i psychicky. Našla jsem na něm vlastně všechny potřebné informace. Občas ještě koukám. Je mi líto, že se tak cenné informace ztratily. Jste opravdu odborníci. Držim palce.

Datum: 04.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: je to škoda

Děkujeme za chválu i za podporu. Ano, je to škoda, ale ono se to zase nastřádá.. :)

Datum: 04.05.2018

Vložil: Lenka

Titulek: štěnice vs. mrazák

Dobrý den,

koncem května za mnou má přijet přítel (dlouho jsme se neviděli), bohužel se však u něj vyskytly štěnice. Již bylo provedeno několik postřiků, bohužel nedávno byly nalezeny ještě dvě živé štěnice + několik vajíček, takže následovala další desinsekce. Nicméně až ke mě přítel pojede, nemůžeme mít 100% jistotu, že se u něj štěnice již nevyskytují. Jako prevenci nás napadlo dát všechny věci do mrazáku (v němž je -23 °C), a to na 3 dny (kromě mobilu, ten by tam byl 24 hodin).

Prosím Vás, domníváte se, že prevence je dostatečná, popř. co ještě můžeme udělat pro to, abychom zminimalizovali riziko přenosu štěnic? A i po těchto opatřeních, jak velké je riziko jejich přenosu (jsem velmi vážně nemocná a nemohu si dovolit sem štěnice zavléct).

Předem děkuji za opdověď a přeji pěkný den.

Datum: 04.05.2018

Vložil: admin1

Titulek: Re: štěnice vs. mrazák

Mrazák je dobrá varianta, ohledně oblečení úplně stejně postačí vyprat věci min. na 60 stupňů. Myslím, že mobil bude stačit rozebrat a důkladně prohlédnout – pozor třeba nad lavorem apod., kdyby chtělo něco utéct.
Bude dobré, když s sebou nebude brát věci z postelí a okolí. Tedy brát věci vyprané/prošlé mrazením. V tomot případě je riziko zcela minimální.

Záznamy: 51 - 66 ze 66
<< 1 | 2

Přidat nový příspěvek